Zaznacz stronę

Erasmus jest wymianą, która polega na wyjeździe szczególnie uzdolnionych studentów do innych krajów. Na pewno niejeden z nas miał okazję usłyszeć o tego typu wymianie – niewielka część z nas na pewno wzięła w niej udział. Erasmus jest wykorzystywany przez niejedną uczelnię w wielu krajach. Obecnie, studenci mają możliwość wyjechania do krajów takich jak Anglia, Niemcy, Dania, Francja, Włochy czy Hiszpania.
Najbardziej ciekawym doświadczeniem dla większości studentów, jest przebywanie w nowym kraju.

Możliwości płynące z wymiany

  • Nauka nowego języka – w większości przypadków, studenci, którzy wyjeżdżają za granicę do konkretnego kraju, mają podstawową wiedzę na temat kultury. Poza tym, nauka języka oznacza podszlifowanie go. Codziennie rozmawiając po hiszpańsku czy francusku, każdy student znacznie poprawia swoje umiejętności językowe. O wiele łatwiej jest się komunikować w obcym języku, gdy przez dłuższy czas ciągle przebywamy z Francuzami czy Anglikami.
  • Poznanie nowej kultury i obyczajów – w każdym kraju panują inne zwyczaje. Kultura włoska, angielska czy duńska, znacznie różni się od polskiej. Każdy student, który ma okazję wyjechać w ramach wymiany Erasmus, może również poznać wiele nowych osób pochodzenia hiszpańskiego itp. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie, zwłaszcza dla osoby, która interesuje się różnicami kulturowymi i pasjonuje się danym językiem.
  • Lepsza pozycja na uczelni – wymiana Erasmus jest przeznaczona jedynie dla szczególnie uzdolnionych studentów. Ci, którzy mają najlepsze wyniki, mogą skorzystać z okazji i wyjechać do wybranego kraju na wymianę. Doświadczenie, jakie zbiera się podczas całej wymiany, jest istotne dla danego kierunku. Studenci, którzy przebywają na wymianie, mają więc okazję zdobyć wiedze, która pozwoli lepiej wykonywać przyszły zawód.
  • Większe możliwości w znalezieniu dobrej pracy – osoby, które mogą pochwalić się szczególnie wysokimi wynikami w nauce, mają bogatsze CV. Udział w wymianie zagranicznej wiąże się z bardzo dobrą znajomością języka obcego oraz z posiadaniem konkretnej wiedzy i umiejętności. Wielu pracodawców stawia taką osobę znacznie wyżej, przez co o wiele prościej jest znaleźć zatrudnienie.
  • Pozytywne wrażenia i doświadczenie – oprócz wielu korzyści związanych z uczelnią oraz pracą, liczą się także wspomnienia i wrażenia z wymiany. Będąc za granicą, mamy okazję do podróżowania, poznawania i zwiedzania niektórych miejsc w danym kraju.

projekt erasmus

 

 

Kto może skorzystać z Erasmusa?

Wymiana Erasmus jest oferowana tym studentom, których wyniki są szczególnie zadowalające. Obecnie, coraz więcej młodych ludzi bierze udział w wymianie zagranicznej, by poznać nowy kraj, podszkolić język obcy oraz zwiedzić niektóre miejsca. Możliwość wzięcia udziału w takiej wymianie jest więc formą nagrody dla tych osób, które przykładają się do nauki bardziej niż inni.
Korzystanie z Erasmusa zapewnia nam wiele nowych doświadczeń oraz lepsze stanowisko na uczelni i na rynku pracy. Wiele osób, które wyjeżdżają do Hiszpanii, Danii czy Anglii, swoją przyszłą pracę wiążą z tym krajem lub językiem.
Erasmus obejmuje wiele państw nie tylko z Europy. Często, w większych miastach Polski, możemy spotkać studentów pochodzących z Izraela czy innych krajów. Uczelnie w Polsce bardzo chętnie korzystają z programu Erasmus, by zapewnić wielu studentom z całego świata, dalszą możliwość rozwoju.

 

Jesteś ze Szczecina i chciałbyś dowiedzieć się czegoś więcej na temat programu Erasmus? Polecamy skorzystac z pomocy Europe Direct, sieci informacyjnej, zarządzaj przez Komisję Europejską. Kontakt znajdziesz odwiedzają stronę – www.europedirect-szczecin.eu.