Zaznacz stronę

Na pewno będąc w pracy i tęskniąc za swoim maluszkiem, albo dopiero rozmyślając o wysłaniu swojej pociechy do żłobka zastanawiasz się jak wygląda jego dzień, co właśnie robi? Czy uczestniczy w jakichś zajęciach? Obecnie żłobki są całkiem nowoczesną instytucją, która nie zajmuje się jedynie zaspokajaniem potrzeb fizjologicznych podopiecznych, ale także dba o ich jak najlepszy rozwój psychiczny i fizyczny. Do dzieci podchodzi się w sposób indywidualny i poświęca im tyle czasu, ile tego potrzebują, otaczając je uwagą i troską. Grupy dzieciaczków są niezbyt duże, zaś opiekunki sprawujące opiekę nad naszymi pociechami posiadają odpowiednie wykształcenie oraz duże doświadczenie w pracy z dziećmi i w opiece nad nimi.

Program dnia w żłobku

żłobekW żłobku każdy z podopiecznych posiada swój osobisty, dostosowany do własnych potrzeb, rozkład dnia. Bezwzględnie obowiązkowym punktem w dniu każdego malucha są zabiegi higieniczne oraz drzemki w formie leżakowania. Różnego rodzaju gry i zabawy dostosowane są, rzecz jasna, to etapu rozwoju psychicznego i fizycznego dziecka. Inne rozrywki mają półroczne maluchy, a inne dwuletnie szkraby.

O jakich rozrywkach, grach i zabawach  jest mowa? Mogą to być różnej maści zabawy ruchowe, gry rozwijające zdolności manualne, w przypadku ładnej pogody często opiekunki bawią się z dziećmi na dworze. W celu uspokojenia i ukojenia nerwów dzieci prowadzone są różne zabawy które relaksują i wyciszają nasze pociechy. Gry prowadzone w żłobku realizowane są zarówno indywidualnie, według osobistych upodobań dzieci, jak i grupowo, aby je socjalizować i uczyć porozumiewania się z innym dziećmi w grupie. W celu rozwijania wszystkich zmysłów u dzieci, biorą one udział także w zajęciach muzycznych i rytmicznych.

Zajęcia dla dzieci w żłobku

Szczególnie duży w nowoczesnych żłobkach nacisk kładziony jest na realizowanie tak zwanych zajęć ogólnorozwojowych, wspomagających prawidłowy rozwój naszych najmłodszych oraz pomagają odkryć talenty dzieci. Dzięki tego typu zabawom dzieci ćwiczą i rozwijają wszystkie swoje zmysły, umiejętności werbalne, mowę oraz koordynacje wzrokowo-ruchową, bardzo ważnym elementem jest także ćwiczenie umiejętności nawiązywania więzi emocjonalnych z innymi dziećmi i nauka współpracy w grupie. Zajęcia z plastyki służą między innymi do rozbudzenia kreatywności oraz nauki cierpliwości. Dzieci korzystając z rozmaitych form plastycznych, na przykład z farb, kredek czy różnokolorowych bibuł. Uczą się przy tym umiejętności rozróżniania poszczególnych kolorów oraz kształtów. Podczas zajęć muzyko-ruchowych, polegających na słuchaniu muzyki, graniu na prostych instrumentach (tamburyn, cymbałki) oraz tańczenia, służą stymulowaniu wrażliwości na muzykę, nauce rytmu, oraz nauce szeroko pojmowanej ważności. Podczas słuchania spokojnej, relaksującej muzyki, dzieci mogą się uspokoić, a tym samym wprowadzić w idealny nastrój na południową drzemkę. Zasypianie przy spokojnej muzyce jest przyjemnością nawet dla najmłodszych dzieci!