Zaznacz stronę

To, że muzyka łagodzi obyczaje wiadomo nie od dziś. Poza tym niezwykle pozytywnie wpływa na stan psychiczny człowieka. To samo tyczy się dzieci, więc może właśnie z tego względu tak wielu rodziców pragnie, aby ich pociecha uczęszczała do szkoły muzycznej. W zasadzie nie wiadomo do końca o co może chodzić: czy o wychowanie nowego pokolenia wirtuozów i melomanów, czy może o coś zgoła innego. Czasem bywa tak, że rodzice w ten sposób chcą wypełnić swoje jakieś niespełnione pragnienia, ale wydaje się, że jeśli taki jest powód skłaniania dziecka ku muzyce, to w takim wypadku szkoła muzyczna powinna grzecznie, acz stanowczo odmówić przyjęcia takiego ucznia.

Muzyka powinna pojawić się w życiu człowieka już od najmłodszych lat

Warto jednak przejść do rzeczy i zastanowić się nad tym co dziecku (i w ogóle człowiekowi) daje muzyka. Przede wszystkim, jak zostało wyżej wspomniane utwory muzyczne niezwykle potrafią zrelaksować, a także ukołysać do snu- nie tylko dziecko. Poza tym naukowcy są zdania, że słuchanie muzyki pozytywnie wpływa na koncentrację, a dobranie odpowiednich utworów może w dodatni sposób wpłynąć na proces uczenia się (szczególnie takie “zdolności” posiada muzyka barokowa). Psychologowie także wykonywali szereg badań i eksperymentów, aby odpowiedzieć na pytanie czy i jaki wpływ ma muzyka na rozwój dziecka.

naucz sie grac w szkole muzycznej

Zasłyszane melodie poprawiają samopoczucie i wyniki w nauce

Wyniki są dość zaskakujące. Okazuje się bowiem, że dzieci, którym regularnie puszczane były utwory muzyczne osiągały lepsze wyniki w różnych sferach, w tym poznawczej oraz posiadały lepszą pamięć. Wpływ różnorakich melodii rzeczywiście pozytywnie wpływa na rozwój człowieka. Wobec tego czy to z tego względu rodzice tak chętnie wynajdują dla swych pociech dodatkowe zajęcia, czy ogniska muzyczne, albo po prostu posyłają je do szkoły muzycznej? Oczywiście, że tak, ale nie tylko. Jest jeszcze kordon innych powodów. Niektórzy tak czynią, ponieważ w ich domu rodzinnym od zawsze grano na najróżniejszych instrumentach, czy zajmowano się śpiewem.

Nauka gry na instrumentach poprawia funkcjonowanie każdego zmysłu

Poza tym są takie osoby, które po prostu uważają, że nauka gry czy śpiewu wytwarza w dziecku duszę artysty, czyli człowieka wrażliwego na piękno, ale także pod pewnymi względami również indywidualistę; muzycy bardzo rzadko idą z prądem, zazwyczaj idą w zupełnie innym kierunku niż cała masa ludzi. W tym najlepiej charakteryzuje się ich odrębność i nie obawianie się swojego zdania. Są to także osoby posiadające umiejętność samozaparcia i wytrwałości w dążeniu do wyznaczonego celu. Nie zrozumie tego ktoś, kto nie musiał każdego dnia ćwiczyć, ćwiczyć i ćwiczyć. W branży muzycznej, aby coś osiągnąć trzeba nieustannie pokonywać swoje zniechęcenia, zmęczenie i tak dalej.

Czy każde dziecko zechce nauczyć się grać?

To naprawdę trenuje charakter i uczy zdrowej rywalizacji (nie ma bowiem chyba szkoły muzycznej, w której uczniowie nie współzawodniczyliby ze sobą – dobrze widać to na przykład w szkole muzycznej, która kształci bardzo wybitne jednostki). Dobrze, a co zrobić, gdy dziecko się buntuje i nie chce ani chodzić do szkoły muzycznej, ani uczyć się grać na czymkolwiek? Zmuszać czy nie? To już zależy od cech indywidualnych pociechy. Niektóre bowiem dzieci rzeczywiście nie nadają się do tego typu szkół, ale są też takie, które trzeba jakoś sprytnie zachęcić, aby potem nie żałowały swojego uparcia w dorosłym życiu. Każdy rodzic sam najlepiej zna swoje dziecko, więc na pewno będzie wiedzieć, którym typem ono jest.