Zaznacz stronę

Szukając porad odnośnie do właściwego opracowania pracy zaliczeniowej, znaleźć można porady typu: unikaj błędów, pytaj o wytyczne, pilnuj estetyki, sporządź koncept… Nie są to banały, które można zlekceważyć, lecz bardzo istotne wskazówki, pozwalające skrócić czas poświęcony na pisanie oraz ewentualne poprawki, jeśli praca nie zostanie zaliczona. Co więcej, warto pamiętać też o kilku innych rzeczach, dzięki którym praca stanie się nie tylko dobra, ale wręcz wzorowa. Jakie to elementy?

Praca na szóstkę, czyli kilka cennych rad

Jak każdy wie, szóstek na studiach oczywiście nie ma, lecz nie powinno to być przeszkodą w dokładaniu wszelkich starań, by napisana praca była wykonana jak najlepiej. Co zatem należy zrobić?

Unikaj ogólników

Niemal na pewno nie jesteś pierwszą osobą, która porusza wybrane przez Ciebie (lub narzucone odgórnie) zagadnienie. Oznacza to, że możesz zajrzeć w istniejące już prace, sprawdzić, jak zostały one napisane oraz zobaczyć, jakie informacje powielają się najczęściej. Będzie to dla Ciebie cenna informacja o tym, co zostało już w danym temacie wyjaśnione. Z pewnością istnieją podstawy, do których musisz koniecznie nawiązać tak, aby temat był jasny dla odbiorcy. Jeśli pewne zagadnienie w danej dziedzinie zostało już wyjaśnione na wszystkie strony, nie poruszaj go ponownie. Może to być trudne, lecz spróbuj poświęcić trochę czasu na poszukiwania i znaleźć informacje, które nie są w pełni opracowane. Podniesie to wartość merytoryczną Twojej pracy. Często wielu studentów ze zrozumiałych powodów nie ma zbytnio czasu na większe poszukiwanie, co tłumaczy, dlaczego tak wielu z nich zgłasza się po pomoc do profesjonalistów, np. serwisu redakcyjnego Pisanie Online.

Korzystaj z rzetelnych źródeł

Jest to błąd popełniany przez wielu studentów, ale Ty nie musisz tego robić. Chodzi o ograniczanie się do treści dostępnych w Internecie. W dzisiejszych czasach każdy może wrzucić na stronę dowolną treść i przy pomocy dobrze dobranych narzędzi, zredagować wszystko tak, by wyglądało jak najbardziej profesjonalnie. Nie korzystaj z informacji zawartych na stronie, co do których nie masz pełnego zaufania. Nie wahaj się skonsultować niepewnych informacji z rzetelnymi publikacjami na dany temat – wzbogacaj swoją pracę odniesieniami do fachowej literatury. Zyskujesz w ten sposób niepodważalny dowód na to, że Twoja praca wymagała znacznego wysiłku intelektualnego.

Nie plagiatuj!

Można powiedzieć, że spisywanie od jednego autora to plagiat, od dwóch- kompilacja, a od wielu – praca zaliczeniowa. To zdanie traktowane powinno być z przymrużeniem oka, a mimo tego plagiatowanie nie należy niestety do rzadkości. Praca wykonana w pośpiechu, na „odczepnego”, lub brak znajomości zasad stosowania cytatów oraz tworzenia parafraz – nie trzeba wiele, by padło oskarżenie o splagiatowaną pracę. Można, a nawet trzeba się przed tym zabezpieczać. W sieci istnieje wiele narzędzi, dzięki którym można sprawdzić uniwersalność pracy, a dodatkowo dobrze jest przypomnieć sobie, jak prawidłowo wplatać cytaty oraz sparafrazowany tekst.

praca zaliczeniowa pisanie online

Praca zaliczeniowa bez poprawek

Przygotowanie do napisania pracy zaliczeniowej może czasem zająć więcej czasu niż samo jej napisanie. Gdy mamy już gotowy konspekt, zebrany materiał, znalezione narzędzia sprawdzające oryginalność i poprawność tekstu, reszta jest już tylko kwestią czasu poświęconego na stworzenie treści. A gdy wiemy już jak fachowo zabrać się za pisanie pracy, tworzenie jej stanie się o wiele łatwiejsze.