Zaznacz stronę

Słuchowiska dla dzieci, to nieprzemijająca od wielu lat alternatywa dla telewizyjnych bajek i kreskówek. Nagrania audio czytane przez lektora nie tylko pobudzają dziecięcą wyobraźnię, ale również uczą koncentracji i wzbogacają słownictwo maluchów. Śpiewane lub czytane bajeczki są idealne na dobranoc. Dla kreatywnych znajdzie się jednak więcej pomysłów na ich wykorzystanie.

Pomysły na scenariusze teatrzyków dla dzieci

Słuchowiska, takie jak Bajki-Grajki wykorzystać można nie tylko do odtwarzania opowiadań na dobranoc czy w trakcie zabawy. Nagrania posłużyć mogą również do stworzenia domowego spektaklu teatralnego. Jeśli tylko dysponujemy odpowiednimi rekwizytami, a zrobienie ich jest naprawdę proste, możemy zaangażować się w ten pomysł całą rodzinę. Nie ma przecież nic lepszego, niż wspólna zabawa.

Z racji tego, że audiobooki nagrywane są ze wszystkimi dodatkowymi dźwiękami pojawiającymi się w bajce, na przykład szumem drzew czy strumyka, nasze przedstawienie będzie jeszcze bardziej angażujące. Dziecku z pewnością przypadnie do gustu. Wspomniane Bajki-Grajki do swoich nagrań angażują aktorów, starając się by każda bajkowa postać czytana była przez inną osobę. To sprawia, że całość może wypaść naprawdę fajnie. Wystarczy odrobina chęci i kreatywności, by gotowy audiobook posłużył nam jako scenariusz teatrzyku.

Od wyboru do koloru

Planując zakup muzycznych bajek do wyboru mamy naprawdę wiele pozycji. „Czerwony Kapturek”, „Pinokio”, „Kopciuszek”, „Stoliczku nakryj się” czy „Przygody Piotrusia Pana”, to tylko niektóre z proponowanych opowiadań. Bogaty wybór bajek umożliwia więc dopasowanie tematyki do potrzeb i możliwości każdego członka rodziny. Dziecko może nie tylko wybrać, którą bajkę chce odtworzyć lub w jaką rolę chce się wcielić. Może także dopasować konkretne postacie do swoich rodziców.

Zalety teatrzyków dla dzieci

Bajki muzyczne, jako doskonała inspiracja dla scenariuszy teatrzyków dla dzieci, w zabawę angażują więc rodziców. Już to stanowi ich ogromny plus, ponieważ wszyscy wiemy, że nic nie sprawia dziecku takiej przyjemności jak czas spędzony z mamą i tatą. Poza tym, dzięki takim przedstawieniom dzieci popracować mogą nad pewnością siebie. Umiejętność publicznego przemawiania i opanowanie stresu z nim związanego z pewnością przyda im się w kolejnych latach. Z kolei nauka samych scenariuszy może rozwinąć w nim większą zdolność koncentracji, skupienia uwagi i dokładności, co także zaprocentuje w przyszłości.

Słuchowiska – wiele możliwości

Jak widać słuchowiska dla dzieci, to nie tylko doskonała alternatywa dla bajek i kreskówek w telewizji. Nie ukrywajmy bowiem, że dzisiejszy styl życia w większości domów wygląda podobnie – duży telewizor, parę smartfonów i tablety. Dzieci wpatrzone w każdy z tych ekranów, nie dość że w zastraszającym tempie psują sobie wzrok, to jeszcze kompletnie bezrefleksyjnie spędzają czas. Słuchowiska, muzyczne bajki nie tylko rozwijają w nich umiejętność skupienia uwagi i koncentracji, ale również wpływają na wyobraźnię i kreatywność. Co więcej, jak pokazuje opisany przykład, mogą również przyczynić się do zapoczątkowania rodzinnej tradycji w postaci domowego teatrzyku. Integrująca wszystkich członków rodziny zabawa, nie tylko sprawi niesamowitą radość dzieciom, ale również wypracuje w nich cechy, które w przyszłości z całą pewnością im się przydadzą. Zanim więc zaopatrzymy się w następny telefon z dostępem do Internetu i You Tube lub wykupimy kolejne pakiety nowych programów z animowanymi bajkami, zastanówmy się czy nie lepiej sięgnąć po coś innego. Coś, co da naszym dzieciom nie tylko radość, ale i zaprocentuje w przyszłości.