Zaznacz stronę

Wykonywanie zawodu programisty tak naprawdę nie wymaga dyplomu uczelni wyższej. By z powodzeniem wykonywać przeróżne zlecenia nie trzeba dysponować pieczątką czy certyfikatem. Jeśli dzięki samozaparciu, dobre znajomości języka angielskiego i umiejętności logicznego, analitycznego myślenia doszedłeś już do pewnego punktu w programowaniu, kariera w IT stoi przed Tobą otworem. By wspiąć się jednak na pewien poziom, potrzebna jest wiedza i doświadczenie. Tu bazą mogą być więc kursy programowania. Przyszły programista w pewnym momencie musi zatem zadać sobie pytanie: Co jest dla mnie lepsze? Studia kierunkowe czy może konkretne szkolenia?

Przyszły programista — studia kierunkowe

Zacznijmy od studiów. Jako że algorytmy i podstawy programowania są niezmienne, ćwiczenia i wykłady z tego zakresu są jak najbardziej przydatne. Problem pojawia się, jednak gdy w grę wchodzą procesy wytwarzania oprogramowania, a co za tym idzie — zmieniające się trendy w językach. I choć na studiach, na przykład we Wrocławiu  poznamy takie, jak Java, C++, Python, Android — musimy wiedzieć, że po opuszczeniu murów szkoły, będą one regularnie się zmieniać. Nadążenie za tymi zmianami pozostanie wtedy w naszej kwestii.

Studia kierunkowe nie są więc niezbędne, ale z całą pewnością są przydatne. To w końcu na nich zetknąć można się z przedmiotami, taki jak logika, statystyka, fizyka czy analiza matematyczna. I choć z początku wydawać się może, że w pracy programisty nie są do niczego potrzebne, nic bardziej mylnego. W wykonywaniu codziennych obowiązków przyjdzie taka chwila, gdy i ta wiedza się przyda.

Przyszły programista — kurs

W teorii,  podjęcie kursu wcale nie wyklucza kontynuowania studiów. Z reguły jednak mało kto, ma na to czas. Przyjrzyjmy się zatem możliwościom i przewagom tej drogi.

Jako że języki programowania, takie jak Java, C++, Python, Android zmieniają się bardzo dynamicznie, przed uczelniami stoi nie lada wyzwanie nadążenia za zmieniającymi się trendami. By być na bieżąco z wprowadzanymi rozwiązaniami, na przykład coraz to nowszymi wersjami Javy (pojawiają się mniej więcej co pół roku) same podręczniki musiałyby być co chwilę udoskonalane i aktualizowane. Dlatego praktycznie na każdej uczelni wykłada się wiedzę niekoniecznie dotyczącą najnowszych wersji języków programowania, ale podstaw i zakresu ogólnego ich działania. Oczywiście, mądry i trzeźwo myślący absolwent poradzi sobie w przyszłej pracy bez takiego przygotowania. Aktualizacja przyswojonej wiedzy będzie wtedy jednak po jego stronie. Musi poświęcić na to swój czas i włożyć w cały proces pewny wysiłek.

Kursy dają zatem przewagę polegającą na systematycznym i regularnym zapoznawaniu się z wprowadzanymi nowinkami. Co więcej, w zasadzie każde tego typu szkolenie prowadzą doświadczeni i wyspecjalizowani już programiści. To daje możliwość kontaktu z kimś, kto zna zasady w praktyce i wie, na czym polega ta praca.

studia programistyczne

Nauka programowania, a znalezienie pracy we Wrocławiu

Wydany w 2016 roku raport serwisu StackOverflow wskazuje, że blisko 70 procent wszystkich programistów, to ludzie bez ukończonych studiów wyższych. Te statystyki pokazują, że w większości wystarczy więc ścisły umysł, udział w różnego rodzaju kursach oraz regularna i systematyczna aktualizacja wiedzy.

Wszystko zależy zatem od naszych możliwości — czasu, pieniędzy i chęci. Jeśli jesteśmy zdeterminowani i gotowi na długą naukę z perspektywą udoskonalania samych siebie po jej zakończeniu, studia to na pewno dobry wybór. Jeśli jednak czujemy się na siłach, by karierę oprzeć wyłącznie na kursach, bo wiemy, że jesteśmy urodzonymi programistami — możemy zaryzykować. Nie inaczej zresztą patrzą na to zresztą pracodawcy. W samym Wrocławiu, gdzie zatrudnienie znajduje spora grupa programistów, firmy cenią sobie przede wszystkim doświadczenie, portfolio z wykonanymi do tej pory zleceniami i wiedzę. Nie zawsze konieczne jest okazanie dyplomu i udowodnienie, że nauce poświęciło się całe pięć lat. By swoje szanse na wrocławskim rynku pracy zwiększyć, warto jednak zarejestrować się w portalu www.hrgorecruitment.pl, gdzie nasza kandydatura dopasowywana jest do określonych wymagań i oczekiwań konkretnych pracodawców.