Zaznacz stronę

Poprzez wprowadzenie strun w tak zwane drgania, przenoszą się do pudła rezonansowego. Dalej wybrzmiewa już dźwięk. Przy czym pamiętać należy, że wybór odpowiednich strun dla danego instrumentu jest kluczowy. Ma to ogromne znaczenie dla samego brzmienia. Przy użyciu tych samych modeli możemy bowiem uzyskać zupełnie inny wydźwięk na kolejnych instrumentach. Przy zakupie strun dla swojego instrumentu, należy zatem zwrócić uwagę na materiał ich wykonania, trwałość, ale też jakość dźwięku, który chcemy osiągnąć.

Czy wszystkie rodzaje strun nadają się dla początkowych graczy?

Ogromne znaczenie ma długość strun. Musi być ona dostosowana do wielkości danego instrumentu. Nie bez powodu dla dziecięcych modeli gitar, wiolonczeli czy skrzypiec należy kupować struny w proporcjach jedna czwarta lub jedna druga. Nie ma możliwości, by po zakupie zbyt długich strun, dociąć je do pożądanej wielkości. Swój wybór należy zatem dobrze przemyśleć przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji. Wniosek jest  jeden – jeśli nasze dziecko rośnie, cały czas gra i wymaga nowego instrumentu, zmienić należy także komplet strun. Przy czym pamiętać trzeba także o tym, że zbyt krótkie struny, to tak samo zły pomysł. Nie można ich nastroić, a zbyt mocne naciąganie najprawdopodobniej doprowadzi do pęknięcia.

Co jaki czas powinno się wymieniać struny w instrumencie?

Świeżość strun, to kwestia niezwykle istotna. Wszystko zależy tu od intensywności ćwiczeń i grania. Jeśli gitarę lub skrzypce używa się często, zmiana strun powinna być przeprowadzana mniej więcej co pół roku. Przy czym najcieńszą strunę zaleca się wymieniać nieco częściej niż pozostałe. By przedłużyć ich sprawność i żywotność, co jakiś czas można pokusić się też o przetarcie  szmatką. Jedynie delikatnie nasączoną spirytusem. Tak czy inaczej, pamiętajmy, by robić to przy zachowaniu wszelkich środków ostrożności. Zbyt intensywnie ocierania i za duża ilość alkoholu na ścierce na pewno nie przysłuży się skrzypcom czy gitarze. Sama wymiana strun może być przeprowadzona w domowym zaciszu lub zlecona specjaliście. Pozostaje jednak kwestia zakupów. Otóż nowy komplet strun możemy kupić w specjalistycznym sklepie. Nie tylko stacjonarnym, ale również internetowym. Sklepy muzyczne w swoim asortymencie posiadają zarówno akcesoria do instrumentów, czasopisma z poradnikami oraz różnego typu ochraniacze na instrumenty, jak na przykład – futerał na gitarę czy na wiolonczelę.

struny gitarowe

Rodzaje strun dostępnych na rynku

Przechodząc już do sedna, a więc rodzaju strun – podkreślić trzeba, że te wykonywane są z przeróżnych tworzyw. Posiadają również zupełnie inny stopień miękkości. Przy wyborze liczą się zatem preferencje muzyka i osobiste wyczucie, które struny będą najodpowiedniejsze dla danego instrumentu. W specjalistycznych sklepach kupić można zarówno struny aluminiowe, stalowe, pozłacane, nylonowe, jak i srebrne. Niektóre punkty oferują nawet struny jelitowe. Te są jednak bardzo wrażliwe i wymagają częstego strojenia. Poza tym są też mniej wytrzymałe i dość szybko pękają. Ich brzmienie idealnie odwzorowuje jednak dźwięk barokowych instrumentów.

Skupiając się na współczesności, można zadać pytanie: jakie są najlepsze rodzaje strun do gitary klasycznej i elektrycznej? Instrumentów, które wśród wymagających strun są pewnie najpopularniejsze. Otóż w przypadku gitary klasycznej, a więc tej najlepszej na początek nauki  – idealnie sprawdzają się struny nylonowe. Z kolei przy gitarze elektrycznej, ale też akustycznej i basowej – najlepiej spisują się struny metalowe.