Zaznacz stronę

Ksiądz to osoba będąca kapłanem w kościele katolickim. Jego zadaniem jest tłumaczenie wiernym słów Chrystusa oraz osób, które były mu bliskie i ich myśli zostały zawarte w Starym oraz Nowym Testamencie. Ksiądz jest swego rodzaju medium pomiędzy wiernymi a Bogiem, to do jego obowiązków należy cierpliwe wysłuchiwanie wiernych, podpowiadanie im w jaki sposób mogą pogłębić swoją wiarę, jak stać się jeszcze bliższym oczekiwaniom Boga, w jaki sposób można do niego dotrzeć. Ksiądz udziela sakramentów, udziela spowiedzi, udziela również ostatniego namaszczenia. Dla wielu członków naszego społeczeństwa ksiądz jest wielkim autorytetem, mowa zwłaszcza o księżach, którzy bliscy są już emeryturze. Ich wiedza związana z funkcjonowaniem społeczeństwa jest na tyle duża, że ludzie chcą słuchać porad księży, często zdarza się to także wśród osób niespecjalnie wierzących lub wręcz ateistów. Co należy zrobić aby zostać taką osobą? Co należy zrobić, by zostać księdzem? Czy potrzebne jest li tylko powołanie, czy jeden przyszły kapłan musi spełniać wymagania postawione przez Kościół? Sprawdziliśmy to.

Sprawdź, co musisz zrobić aby stać się kapłanem w kościele katolickim

Każdy adept na księdza w katolickim kościele musi nie tylko czuć wielkie powołanie od Boga, musi również spełniać pewne wymagania, która mówią dostojnikom kościelnym oraz przede wszystkim społeczeństwu, że oto stoi przed nim osoba, której można zaufać, które potrafi nas oświecić i szerzyć z przekonaniem słowo Boże.

Księdzem może stać się wyłącznie ta osoba, która w pełni ukończyła seminarium duchowne – jest to szkoła wyższa, w której kształcą się księża. Niestety, w Polsce liczba osób wstępujących do seminarium rok rocznie zmniejsza się. Każdy kandydat musi posiadać świadectwo zdania matury, co ciekawe do seminarium raczej niechętnie przyjmuje się osoby, których wiek osiągnął już więcej niż 35 lat. Poza zdaną maturą niezbędne jest oczywiście także podanie, sporządzony życiorys, metryka sakramentu Chrztu oraz Bierzmowania, opinia wydana przez osobę będąca katechetą, świadectwo ślubu kościelnego rodziców adepta na kapłana a także stosowna opinia poświadczająca czynne przynależenie do kościoła katolickiego wystawiona przez księdza proboszcza parafii, do której przynależy adept.

To nie wszystko. Aby wstąpić do seminarium należy także zdać konkretne egzaminy wstępne, które sprawdzą wiedzą kandydata w zakresie sprawnego poruszania się w tematyce kościelnej, teologicznej a także zweryfikują wiedzą dotycząca języka polskiego. Wiele informacji odnoszących się do wstępnych egzaminów pozyskać można z kompleksowego Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK). Zanim adepci, którzy przystąpią do studiów właściwych, rzeczywiście będą mogli to zrobić następuje ważny okres, zwany propedeutyką. W tym czasie weryfikowane jest to, czy owy kandydat naprawdę chce wstąpić w poczet seminarzystów z powołania, czy może to tylko chwilowe pragnienie, nie poprzedzone wyższymi, duchowymi pobudkami.

Duchowość księdza

Każda osoba, która finalnie znajdzie się w seminarium musi liczyć się z tym, że comiesięcznie musi wpłacać na poczet seminarium duchownego stosowne czesne, które służą pokryciu kosztów utrzymania przyszłego duchownego. W seminarium przyszli kapłani edukują się nie tylko w zakresie teologii ale także przyswajają sobie duchowość księdza. Muszą być świadomi tego, że przez kolejne 6 lat czeka ich wiele wyrzeczeń, rygorów oraz obostrzeń. Ich dotychczasowe życie zmienia się. Po piątym roku edukacji czyli zakończeniu semestrów poświęconych filozofii oraz teologii, alumni mogą przyjąć święcenia I stopnia, natomiast po koniec szóstego roku pobytu w seminarium otrzymują święcenia kapłańskie, co czyni ich księdzem. Ważnym, mocno duchowym przeżyciem jest przygotowanie oraz odprawienie pierwszej mszy (prymicyjnej) w rodzinnej parafii.