Zaznacz stronę

Dzieci z zaburzeniami integracji sensorycznej powinny być pod opieką profesjonalnego gabinetu terapeutycznego. Terapia integracji sensorycznej jest dla dziecka metodą bardzo interesującą i bez reszty pochłaniającą jego aktywność. To nowoczesna i skuteczna forma zarówno diagnozy, jak i terapii. Podstawą terapii integracji sensorycznej jest przede wszystkim swobodna i kliniczna obserwacja dziecka, wywiad z jego rodzicami oraz testy. Na podstawie przeprowadzonych badań i wyników testów, opracowuje się zasady rehabilitacji dla dzieci, która obejmują stymulację poszczególnych zmysłów.

Integracja sensoryczna dla malucha

Najważniejszym zadaniem rehabilitacji jest hamowanie lub wręcz eliminowanie poprzez stymulację negatywnych bodźców takich, jak na przykład trudności w koncentracji uwagi, nadpobudliwości ruchowej i dostarczenie bardzo mocnych, różnorodnych bodźców poszczególnym zmysłom. Najlepiej poprzez zabawę. Taka metoda pracy często jest nazywana nauką poprzez zabawę. W czasie rehabilitacji niezbędny jest aktywny udział rodziców, którzy uczą się jak mają postępować z dzieckiem w domu. Gabinety terapeutyczne wyposażone są w profesjonalny, wysokiej jakości sprzęt do integracji sensorycznej a także w zabawki sensoryczne i różnego rodzaju pomoce dydaktyczne. Standardowym wyposażeniem każdego gabinetu terapeutyczne są materace i maty sensoryczne, które są wyposażone w miękkie wypustki, zapewniające efekt dodatkowej stymulacji stref reflektorycznych. Są też maty w formie modułowej, umożliwiające wykonanie wymagającego treningu równoważnego w każdej grupie wiekowej. Taki trening zwiększa efektywność terapii. Umożliwia zastosowanie innych przyborów terapeutycznych zwiększających zakres możliwości zastosowania maty. Powierzchnia maty jest antypoślizgowa, amortyzuje upadki. Jest łatwa do czyszczenia. Materaca służą do ćwiczeń gimnastycznych, przewrotów, asekuracji podczas stania na rękach i do zabawy.

liger_sklep

Wykonane są na zewnątrz z miękkiego i przyjemnego w dotyku materiału, a w środku mają piankę poliuretanową średniej miękkości. Takie materace przydają się także w domu, do kontynuowania ćwiczeń zaleconych w gabinecie. Dużym powodzeniem wśród dzieci cieszą się suche baseny wypełnione piłeczkami plastikowymi. Tunele- pufy zrobione z tkaniny bawełnianej, wypełnionej kuleczkami styropianowymi umożliwiają dziecku odczuwanie bodźców dotykowych, stymulują, relaksują. Można je także użyć do przeciskania, leżenia, rolowania. Z kolei trampoliny z siatką zabezpieczającą są bardzo atrakcyjnym sprzętem zarówno dla najmłodszych, jak i nieco starszych pacjentów. Do stymulacji układu przedsionkowego, napięcie posturalnego, kontroli i planowania ruchu służą deskorolki, obite w miękką gąbkę i skórę ekologiczną. Mają też uchwyt umożliwiający zaczepienie liny. Do stymulacji stóp służą ścieżki sensoryczne. Składają się z trzydziestocentymetrowych kwadratów, do wyboru jest 10 różnych faktur. Można je dowolnie ustawiać. Każdy kwadrat jest od spodu zabezpieczony gumowymi, antypoślizgowymi podkładkami. Ważne jest, aby wszystkie sprzęty wykorzystywane do integracji sensorycznej spełniały wymagane normy i posiadały certyfikaty. Wtedy mamy pewność, że będą bezpieczne dla naszego dziecka.

W szczególności polecamy sprzęt Liger <<<